Co to je silový trojboj?
Co to je silový trojboj?
Silový trojboj je samostatné sportovní odvětví se specifickým cílem, dosáhnout co největšího rozvoje síly pro získání maximálních výkonů v jednotlivých disciplinách, při současném působení na zlepšení postavy, zdraví, kondici a morálně-volní vlastnosti. (Hofírek 1989)
Cílem tréninku silového trojboje je dosažení maximálního rozvoje síly, která je hlavním předpokladem pro dosažení silových výkonů. Dodržováním metodických zásad, správně zaměřeným tréninkem, rozvíjením dalších pohybových schopností - rychlosti, vytrvalosti a pohyblivosti, pozitivně ovlivňujeme všestranný rozvoj osobnosti sportovce.
Z biomechanického hlediska jde v silovém trojboji především o působení síly ve svislém směru, směrem nahoru, tedy o přímé působení na hmotnost zátěže.
Po pohybové stránce se jedná o provedení jednoduchých základních cviků se zátěží. Vlastní výkon je pak měřítkem absolutní síly, která je ve výsledku trojboje rozhodující. Výsledek je rovněž ovlivněn technikou jednotlivých cviků, jejím zvládnutím i využitím speciálního vybavení (opasek, bandáže, dresy, trika).
Z fyziologického hlediska je silový trojboj typickým silovým sportem, při kterém se zvyšuje síla, svalová hmota a zlepšuje se nervosvalová koordinace. Síla zde hraje rozhodující úlohu. Mohutní kosterní svalstvo celého těla, s tělesnou hmotností roste i absolutní síla, zatím co relativní síla s tělesnou hmotností nejdříve roste a pak klesá. Rozvoj tělesné síly však nesmí být samoúčelný. Závodník musí harmonicky rozvíjet sílu všech svalových partií, které se podílejí na vlastním výkonu. V praxi to znamená zaměření tréninku, kromě hlavních disciplin, na procvičení celého těla a zvláště těch svalových skupin, které se podílí při výkonu jednotlivých disciplín.
Velmi důležitým faktorem je projev vysoké úrovně nervové soustavy a nervosvalové koordinace, jejíž úroveň je u začátečníků nízká, ale vlivem tréninku se zvyšuje a rozvíjí. Rozvoj základní pohybové složky, síly, je vlastní náplní převážné většiny tréninkových jednotek. Vrcholových výkonů pak dosahují sportovci s mimořádnými silovými dispozicemi, s nejlepšími morfologickými a morálně-volními vlastnostmi, jejichž fyziologický mechanismus je vysoce výkonný.
Z psychologického hlediska můžeme vlastní výkon definovat jako podmíněný reflexní pohyb zautomatizovaný tréninkem a zkušenostmi. Úspěšně provedený pokus totiž vyžaduje maximálně koncentrovaný přistup závodníka, maximální mobilizaci sil v krátkém časovém úseku na jeho provedení, který se pohybuje přibližně mezi 4-9. sec, což klade enormní nároky na psychickou a fyzickou připravenost sportovce. Nejdůležitějším faktorem je schopnost maximální mobilizace vůle na množství podnětů, působících na stah pozitivně pracujících svalů, schopných překonat rostoucí odpor zátěže na hranici možností sportovce.
Důležitá je také úplná kontrola činky během provádění jednotlivých cviků.
Velkou důležitost má rovněž aktuální psychický stav závodníka. Psychický stav musí být takový, aby byl sportovec schopen podat nejlepší výkon v závodě, na který byla zaměřena příprava a laděna forma. Často se totiž v praxi stává, že závodník, který nemá tuto psychickou vlastnost rozvinutou na patřičné úrovni, podává velmi dobré výkony na méně důležitých závodech, zatím co na významných soutěžích tyto výkony nedokáže dosáhnout a někdy i nedokončuje závod. Proto je potřeba této psychické schopnosti věnovat náležitou pozornost již u začátečníků, neboť nedostatky v této oblasti se v pozdější době odstraňují velmi těžce. Vzhledem k tomu, že se při tréninku silového trojboje často používá téměř maximálních až maximálních vah, je potřebné věnovat náležitou pozornost regeneraci organismu, sil a kompenzačním cvikům. Silový trénink je velmi náročný, a proto jej lze bez přestávky provádět jen poměrně krátkou dobu. Období přípravy na hlavní soutěž nebývá obvykle delší než tři měsíce s minimálně jednou jednotýdenní přestávkou vyplněnou doplňkovými sporty nebo lehkým tréninkem. Před tímto obdobím se v průběhu roku většinou střídají jiné druhy tréninků zaměřené především na objem, na rozvoj síly vybraných svalových partií, na zlepšení techniky, odstraňování technických chyb a rychlostně silová cvičení.
Na sportovní výkonnosti se ve značné míře podílejí také tréninkové podmínky. Mezi základní podmínky řadíme: tréninkové prostory, materiální zajištění, dobré sociální prostředí a finanční možnosti.
Nevyhnutelným požadavkem pro optimální růst výkonnosti je samostatný, cílevědomý a aktivní přístup závodníka k tréninku.
Silový trojboj, jehož název vystihuje jeho podstatu i náplň, (anglicky “powerlifting“ – zvedání silou, přičemž výraz „power“ znamená v americké odborné literatuře výbušnou sílu), se skládá ze tří disciplín, které jsou voleny tak, aby co nejvíce prověřily sílu celého těla. Jsou to, dřep s činkou za krkem (Squat), soupažný tlak v lehu na vodorovné lavici (Bench Press) a mrtvý tah (Dead Lift). V každé disciplíně má závodník tři pokusy, z nichž se nejlepší započítává do celkového výsledku - trojboje, který určuje pořadí závodníků v soutěži. Soutěží se v kategoriích definovaných podle pohlaví, tělesné hmotnosti a věku.
Dřep (Squat): Soutěžící musí stát čelem k hlavnímu rozhodčímu s činkou uloženou na ramenou. Po převzetí činky ze stojanů ustoupí směrem dozadu a zaujme základní pozici. Po signálu hlavního rozhodčího vykoná dřep do předepsané hloubky a pak přejde libovolným způsobem zpět do vzpřímeného postoje Stojí-li zjevně v konečné pozici, dá hlavní rozhodčí pokyn k odložení činky.
Tlak v lehu – benčpres (Bench Press): Soutěžící leží na zádech, na lavičce předepsaných rozměrů a rukama uchopí činku předepsaným způsobem. Po jejím převzetí, obdrží signál od hlavního rozhodčího k zahájení pokusu. Spustí činku na hrudník a nechá ji tam nehybně spočinout. Na signál hlavního rozhodčího jí vytlačí zpět do napnutých paží. Když je činka v této pozici, dostane signál k odložení a vrátí činku do stojanů.
Mrtvý tah - pozved (Dead Lift): Soutěžící stojí čelem k přední straně závodiště. Činka leží horizontálně před jeho nohama. Závodník, jí uchopí libovolným způsobem oběma rukama a zvedne do vzpřímeného postoje. Na signál hlavního rozhodčího jí odloží zpět.
Trojboj – (Total) Vítězem trojboje je soutěžící, který dosáhne v součtu nejvyššího výsledku. Ostatní se za ním řadí podle klesajícího výkonu. Dosáhnou-li dva nebo více soutěžících stejného výkonu, získává lehčí z nich, lepší umístění než těžší. Dosáhnou-li dva nebo více závodníků, se stejnou tělesnou hmotností, stejného výkonu, má lepší umístění ten, který dosáhl výkonu dříve.
Na mezinárodních soutěžích jsou soutěžící hodnoceni i v jednotlivých disciplinách.
Kromě soutěží v trojboji probíhají také soutěže v samostatné disciplině – benčpresu. Rregistrují se světové, evropské a národní rekordy v jednotlivých disciplínách a v trojboji. Představitelem veškerého dění v silovém trojboji ve světě je mezinárodní federace IPF (International Powerlifting Federation), v Evropě je to pak Evropská federace EPF (European Powerlifting Federation). V České republice je to Český svaz silového trojboje (ČSST).
Český svaz silového trojboje, je dobrovolným sdružením fyzických a právnických osob, ustanoveným ve smyslu zákona č. 83/1990 Sb. o sdružování občanů ve znění pozdějších předpisů. Je řádným členem Českého svazu tělesné výchovy , IPF a EPF, je jejich jediným uznaným představitelem s právní subjektivitou pověřený řízením silového trojboje na území České republiky. (Stanovy ČSST 2007)
Existují ještě jiné federace např: GPC,WPC a další.
Zdroje: Jiří Hofírek, Josef Švub
Autor: Vladimír Tejrovský