Hodnocení reprezentace 2011
Hodnocení reprezentace 2011
Česká republika patří mezi významné představitele silového trojboje, především jako pořadatelská země. Každoročně pořádá ČSST 2-3 evropské, nebo světové soutěže. Ve světovém měřítku zaujímá český powerlifting 15. místo, což nás řadí do první třetiny v hodnocení národů. V evropském měřítku patříme mezi nejlepší, držíme se na 6. místě. Nejvíce bodů do tohoto hodnocení přinesla Hana Takáčová - 60, dále Karel Ruso – 22 bodů a Milan Špingl 18 bodů. Počet bodů je ovlivněn, počtem soutěží, které závodník absolvuje. Celkově můžeme hodnotit sezónu 2011 jako velmi úspěšnou, 80% úspěšnost je toho dokladem, přičemž se podařilo výrazně snížit podíl neúspěšných startů na 6 %.
Významným úspěchem je, že se podařilo obsadit včechny evropské a světové soutěže ve všech věkových kategoriích s vyjímkou kategorie dorostenců a juniorů, kde máme chronický nedostatek, jak mužů, tak i žen. To se projevilo na počtu startujících, kterých bylo 55 z 33 oddílů. Největší zastoupení má v reprezentaci Sokol Nymburk – 8 závodníků, po třech závodnících pak mají, Spartak Pelhřimov, KST FC Příbram a Sokol Pohořelice. Devět oddílů je zastoupeno dvěma závodníky a 13 po jednom.
Češi se významně zapsali do světových a evropských rekordních tabulek v kategorii masters, 5. světovými a 6. evropskými rekordy.
Kategorie Jméno disciplina výkon
M1 –
M2 –
trojboj 852,5
M2 –
benčpres samostatná disciplina 150,0
M2 - 120 kg+ Petr Macák benčpres samostatná disciplina 232,5
Všechny uvedené rekordy jsou světovými i evropskými s vyjímkou Petra Macáka, který má jen evropský rekord. Zaostal za světovým rekordem o
Kromě rekordních výkonů, získali naši závodníci 27 zlatých, 19 stříbrných a 21 bronzových medailí. Nejvíce medailí získali závodníci kategorie masters, nejméně pak závodníci kategorie open, kde je konkurence největší.
Nejvíce medailí získaly:
Hana Takáčová – 8 zlatých a 2 stříbrné
Bedřich Řechka – 4 zlaté
Petr Theuser – 3 zlaté a 1 stříbrná
Ze Spartaku Pelhřimov je mezi medailisty i Václav Primus se ziskem 1 zlaté a 3 bronzových medailí. Dále, Hana Štěchová – 5 místo a Josef Ptáček – 8 místo na mistrovství Evropy masters.
Do budoucna se musí reprezentační komise zaměřit především na výchovu juniorů a dorostenců a to, jak chlapců, tak i děvčat. Trvalým ůkolem zůstává vyhledávání nových talentů a péče o ně, aby byla zajištěna budoucnost silového trojboje. Je třeba si uvědomit, že za pěticí reprezentantů, Špingl, Šárik, Krejča, Demčák a Horník je hluboká propast a výchova jejich pokračovatelů bude trvat několik let..
Naším nejúspěšnějším reprezentantem pro rok 2011 je
Hana Takáčová.